Ofis: +90 0216 360 18 77

Sekreter: +90 545 860 39 18

Eğitim Mah. Poyraz Sk. Sadıkoğlu4 İş Merkezi Kat 3/39 (Kadıköy Evlendirme Dairesi Karşısı) KADIKÖY / İstanbul Kroki

buy hydrocodone buy adipex buy vicodin online
Knigi Igry Programmy Muzyka Soft Video Klipy Jurnaly
buy hydrocodone buy adipex buy vicodin online
Oca 2

Fibromiyalji Sendromu

Fibromiyalji sendromu (FMS) nedir?
FMS; yaygın kas ağrıları, yorgunluk, bitkinlik ve uyku bozukluğu ile seyreden kronik bir hastalıktır. Toplumun % 2 kadarında görülür. Hastalık kadınlarda çok daha sık görülür.çocukluk çağında bile görülebilir. Kaslarda, fibroz dokuda, bağlarda ve kirişlerde ağrı vardır. Sık rastlanan ve sebebi bilinmeyen bir kronik ağrı sendromudur.

FMS’ de röntgen filmleri, kan tahlilleri ve kas biyopsileri normaldir. Teşhis tamamen hastanın ifadesine ve doktorun muayenesine göre konulur. Bir hastaya FMS demek için ağrıların en az 3 ay sürmesi, sabah yorgunluğu ve vücutta belli sayıda hassas noktaların olması gerekir.

Belirtileri nelerdir?
Yaygın kas iskelet sistemi ağrıları hastaların en önemli şikayetidir. Ağrı, genellikle hastanın bir bölgesinden başlar ve bütün vücuduna yayılır. Boyun, kürek kemikleri arası, bel, baldırlar, sırt ağrının en çok yerleştiği yerlerdir. Ağrı, yanıcı, kemirici ve sızlayıcı olarak tanımlanır. Ağrı günün saatleri içinde fiziksel aktivite, uyku ve stres durumuna göre değişir. Ağrı bazen çok şiddetli olabilir. Nemli hava, soğuk, yorgunluk ve uykusuzluk ağrıları artırır.

Hastanın genel durumunun değerlendirilmesinde bir bozukluk yoktur, ancak hassas noktalar adını verdiğimiz ağrı noktaları vardır.

FMS’ li hastaların % 90’ında orta veya ileri derecede yorgunluk, dayanıklılıkta azalma ve bir çeşit tükenmişlik hali vardır, bazen yorgunluk ağrıdan daha önemli olabilir.

FMS’ li hastaların büyük çoğunluğunda uyku problemleri vardır. Bunlar derin uyku uyuyamazlar ve gece boyunca sık sık uyanırlar ve sabahları yorgun kalkarlar. Bazı hastalarda ise fazla uyku vardır. Firomiyalji sendromlu hastalarda, uykunun süresinden çok dinlendirici olmaması önemlidir. Uykusuzluk ve yorgunluk, keyifsizlik, ilgisizlik, dayanıklılık azalması ve tükenmişliğe yol açar.

Ruhsal yapıyı nasıl etkiler ?

Ruh halindeki değişiklikler, FMS da sık görülen bir bozukluktur. Hastaların çoğunda bir hüzün, bir yıkılmışlık vardır. Hastaların 1/4′de belirgin bir depresyon bulunur. Ancak hastaların çoğunda depresyona ait belirtiler vardır. FMS’ li hastalar aynı zamanda asabi ve tahammülsüz insanlardır.

Bu hastaların bir işe yoğunlaşma ve basit problemleri çözme kabiliyetleri azalır.

Diğer belirtileri nelerdir?

Baş ağrıları, karın ağrıları, kabızlık, ishal, mide ağrıları, göğüs ağrıları, sık idrara çıkma ve acil idrar yapma isteği sık görülen şikayetlerdendir.

Ayrıca cinsel isteksizlik ve erken boşalma görülebilir. Cinsel isteksizlik özellikle kadınlarda aile içi huzuru bozacak kadar şiddetli olabilir.

FMS’ de çene eklemi ağrıları, kramplar ve kulak çınlamaları olabilir.

Hastalık kimlerde görülür?

Hastalık daha çok kadınlarda görülür. Erkeklerde ve küçük çocuklarda bile görülebilir. Menopoz döneminde görülme sıklığı ve şikayetler artar.

Sebepleri nelerdir?

Fiziksel ve ruhsal travmalar, ekonomik kayıplar, bir yakının kaybedilmesi, enfeksiyon hastalıkları, hormonal bozukluklar fibromiyalji sendromuna sebep olabilir. Ayrıca genetik faktörlerin de hastalığın gelişiminde rolü vardır. İklimin fibromiyalji sendromu gelişiminde etkisi yoktur, ancak soğuk ve nemli hava fibromiyalji sendromunda şikayetleri artırır.

Fibromiyalji sendromu hangi hastalıklarla birlikte görülebilir?

* Kronik yorgunluk sendromu
* Migren ve diğer baş ağrıları
* İrritabl kolon sendromu (kolit)
* Miyofasial ağrı sendromları
* Huzursuz bacak sendromu
* Diğer romatizmal hastalıkların seyri esnasında görülebilir.

Fibromiyalji sendromu nasıl tedavi edilir ?

İlaçlar : Fibromiyalji sendromu tedavisinde kullanılan ilaçlar daha çok, uykuyu düzenlemek ve depresyonu tedavi etmek, yorgunluğu gidermek amacıyla kullanılır. Antidepresan ilaçlar etkili dozda kullanılmalıdır, ve uzun süreli kullanılmalıdır. En uygun ilacı bulmak bazen zor olabilir. Hastanın şikayetleri 2-4 haftadan sonra azalmaya başlar. Ayrıca kas gevşetici ve ağrı kesiciler kullanılabilir.

Düzenli ve yeterli uyku : Bu hastalar aynı saatte yatmaya alıştırılmalıdır, yatmadan önce uykuyu etkileyecek alkol, sigara, çay, kola, kahve gibi maddeler alınmamalıdır.

Egzersiz: Günlük aerobik egzersizler ve germe egzersizler çok önemlidir. Ancak hasta yorucu egsersizlerden kaçınmalıdır. Egzersizler günün erken saatlerinde ve akşam yapılmalıdır.

Fiziksel ve ruhsal zorlanmalardan kaçınma: Stres ve aşırı çalışma FMS belirtilerinde artmaya yol açar. Ancak bu insanlar mutlaka günlük sorumluluklarını da yerine getirmelidirler.

Diğer uyku bozukluklarının tedavisi : Huzursuz bacak sendromu, horlama, eşin horlaması, kafein alma, obezite (şişmanlık), alkol gibi uykuyu engelleyici faktörler tedavi edilmeli veya bunlardan kaçınılmalıdır.

Fibromiyalji remisyona girse (iyileşse) bile tekrarlama riski çok yüksektir. Bu sebeple bu hastalar hep olumlu bir tavır almalı ve bu hastalığın günlük hayatlarını berbat etmelerine izin vermemelidir.

Fizik tedavi, kaplıca kürleri, çevre değişiklikleri, yumuşak doku enjeksiyonları iyileşmeye katkıda bulunabilir.

Prof.Dr. Turan USLU

1962 de Orduda doğdum. 1987 de Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldum. 1990da Dicle Üniversitesinde FTR uzmanı oldum. 1999 yılında aynı branşda doçent oldum. 2011 yılında Profesör oldum. Özellikle kuru iğne tedavisi ile bel ve boyun ağrılarında ve diğer romatizmal hastalıklarda hastalarıma yardımcı oluyorum.

Yorum (10)

Yorum Ekleyin
 1. 09 Şubat 2009
  22 yaşındayım.5yıldır.kürek kemiğimin sol tarafında şiddetli ağrım var.ağrı kesicilerle geçmiyor. yıllarca hastaneleri dolaştım. hep sters denildi bir şey yok denildi. ama izmir ege üni de fibromiyalji denildi. acaba doğru teşhis mi. 3 hafta tedevi gördüm iğnelerle sırttan ve fizik tedevi destekli. aradan 6 ay geçti ama halen iyi olmadım giderekde artıyor ağrılarım. özellikle uykudayken çok şiddetli oluyor. bıktım artık. ne olur yardımcı olun. kesin bir tedavisi yok mu. hayatım çekilmez oldu. artık iyi olmak istiyorum. teşekkürler. Cevapla
 2. 05 Şubat 2009
  hocam merhaba.22 yaşındayım. bana yaklaşık 7 yıl önce fibromiyalji ve seronegatif artrit teşhisi kondu. salazoprin adlı ilacı 4 yıl kadar kullandım. daha sonra doktora gitmeden kendi isteğimle bıraktım. ağrılarım oldukça ağrı kesici ve kas gevşetici alıyorum. 3gündürde çene eklemimde ağrı var ve gittikçe şiddetleniyor.önce kulağım ağrıyo diye kbb ye gittim çeneden kaynaklı dediler. burda fibromiyaljinin etkisi olduğunu okudum. ne yapmam gerekiyor. teşekkür ederim. Cevapla
 3. 14 Ocak 2009
  Hocam merhabalar Birşey sormak istiyorum izniniz olursa Benim babam sürekli dizlerindeki ağrıdan şikayetçi ve bunun üzerine çok fazla doktora gözüktü.En sonunda koyulan teşhis Fibromiyalji Sendromu oldu.Bu hastalığı araştırdığımızda yukarıdaki yazınızı bulduk ve inceledik.Gerçekten de belirtiler %90 civarında tutarlılık gösteriyor.Huzursuz bacak sendromu ile alakalı olabilir mi ? ve tedavi aşamasında neler yapmalı , ne gibi mercilere müraacat etmeliyiz. şimdiden çok teşekkürler Hocam. Ediz Ata Cevapla
 4. 05 Ocak 2009
  dr bey benim nişanlımda fibromiyalji sendromu var. agrıları siddetli daha çok kolun eklem bölgesinde agrılar bu agrıların hafiflesi için ilaç kullanıyo ama herhangi bir faydasını görmüyor.thermal tesisteyiz sıcak suya falan giriyor. acaba bu nekadar etkili olur. agrıların hafiflemesi için ne yapmamızı önerirsiniz. Cevapla
 5. 28 Aralık 2008
  BEN DE BİR FİBRAMIYALJİ HASTASIYIM.YAZDIKLARINIZ TAMAMEN BENİ ANLATIYOR AYDINLATICI BİLGİLERİNİZ COK GÜZEL.TEŞEKKÜR EDERIM. Cevapla
 6. 27 Aralık 2008
  daha fazla bilgi veriniz Cevapla
 7. 24 Aralık 2008
  5 senedir doktor doktor gezdim kimse hastalıgı anlamadı depresyon ilacı kullandım faydası oldu fakat geçirmedi sonunda kendi doktorum oldum moralimi yüksek tutuyorum ve herşeyin allah tan geldigini kendime hatırlatıyorum .yoksa sakat olarak hayatım sürüyor size teşekkür ediyorum Cevapla
 8. 05 Kasım 2008
  dayanılmaz bir durum.bazen uyuyup hiç uyanmak istemediğim kadar kötü ağrılar yaşıyorum.hayattan bezdiriyoe beni Cevapla
 9. 17 Ekim 2008
  bende fibromiyalji hastasıyım ve bir kaç gündür çok ağrım oluyor..dün gece bilmiyorum ama belki 7 kez uyandım daha doğrusu uyumadım ve boynum belim gözüm her yerim ağrıyordu..üstelik ilaç almama rağmen..çoğu zaman sorunum boynum..hep kasılma ve ağrı var..bazen bir arkadaş toplantısında bile kasılıp ağrı başlıyor..çok zor bir durum..sanırım doktoruma geri gitmem lazım belki ilacımı değiştirir...her kese sağlık dolu günler dilerim..en büyük zenginlik sağlık bence... Cevapla

Yorum Ekleyin

Yukarı

buy hydrocodone buy adipex buy vicodin online